"Alâeddin Keykubad'ın hayrat eserleri zamanın sayfaları üzerinde ve ülkenin her tarafında güneş ışığı kadar parlaktı."
Kerîmüddin Aksarâyî
Anasayfa » Selçuklular » Anadolu Türk Devletleri » İzmir (Çaka/Çakan) Beyliği

İzmir (Çaka/Çakan) Beyliği

Ege Denizi’nde ilk denizcilik faaliyetine girişen Türk beylerinden Çaka Bey’in kurmuş olduğu bir beyliktir. Çaka Bey hakkında çok fazla bilgi olmasa da onun Alp Arslan tarafından Anadolu’nun fethi ile görevlendirdiği beylerden olduğu bilinmektedir. Çaka Bey hakkında bilgilerimiz Anna Komnena’nın yazdığı Alexiada adlı esere ve Dânişmendnâme’ye dayanmaktadır. Alexiada’da Tzahas/Çakhas/Çakas şeklinde yazılan ismin Çakan mı yoksa Çaka mı olduğu konusunda tartışmalara yol aşmıştır. Yapılan son çalışmalarda ise ismin doğru şeklinin Çakan olduğu belirtilir.

 

Anadolu’ya yapılan akınlar esnasında Bizans’a esir düşen Çaka Bey, Bizans sarayında “protonobilissimos” unvanı ile bazı imtiyazlar almıştır. 1081’de Bizans tahtına çıkan I. Aleksios Komnenos tarafından bütün imtiyazları alınan Çaka Bey sonrasında İzmir’i ele geçirmiştir. Kurduğu donanma ile Sisam, Sakız, Rodos, Midilli adalarını ele geçiren Çaka Bey Bizans ile birçok deniz ve kara savaşına girişmiştir. Balkanlarda Peçenekler ve İznik’te Ebu’l Kasım ile ittifak kurarak Bizans’ı zor duruma düşüren Çaka Bey, Bizans için bir dönem ciddi bir tehlike olmuştur.

 

Çaka Bey’in sınırlarını Çanakkale Boğazı’na kadar ilerletmesi Bizans’ı ve I. Kılıç Arslan’ı tedirgin etmiştir. Aleksios Komnenos’un I. Kılıç Arslan’ı kışkırtması ile I.Kılıç Arslan karadan Bizans ise denizden saldırıya geçmiştir. Çaka Bey’in damadı I. Kılıç Arslan’ın niyetini öğrenmek için çağırdığı ziyafette, damadı tarafından öldürülmesiyle kurduğu beylik ve donanma dağılmıştır.

Haberler


Tüm Haberler


Bizden Haberdar Olun!