"Selçuklular dönemi dinsel inanışları zamanın ve halkların alacalı karmaşasını dile getirmektedir. Selçuklular, insanlara, önyargısız, dinsel kör inançların üzerinde bakmayı çok önceden öğrenmişlerdir."
Vladimir Aleksandrovich Gordlevski
Anasayfa » ASYEP » Haberler » Vakıf Restorasyon Yıllığı (VRY) ve Yeni Keşfedilen Selçuklu Halıları

Vakıf Restorasyon Yıllığı (VRY) ve Yeni Keşfedilen Selçuklu Halıları

Türkiye dergicilik sektörü yeni bir dergiyle daha tanışıyor: Vakıf Restorasyon Yıllığı (VRY). Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün son yıllarda gerçekleştirdiği çok sayıdaki restorasyon uygulamalarının İstanbul ayağını bilimsel açıdan göz önüne sermeyi amaçlayan dergi ayrıca arkeoloji, konservasyon ve sanat üzerine yazıları içeriyor. Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt'ın himayesinde çıkarılan derginin Vakıflar İstanbul 1.Bölge Müdürlüğü adına sahibi, Bölge Müdürü İbrahim Özekinci. İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti oluşuna atfen 2010 adet basılan VRY'nin ilk sayısına özel bir durum da, yazıların tümünün İstanbul'daki restorasyon uygulamalarında çalışan Vakıflar İstanbul 1.Bölge Müdürlüğü personellerine ait olması.

 

Yılda bir veya iki kez yayınlanması planlanan VRY ile beraber restorasyon uygulamaları artık yıllar sonrasına taşınabilecek. Teknik açıdan bakıldığında Türkiye'nin, çıkmakta olan tek restorasyon dergisi özelliğine sahip olan VRY'nin ilk sayısına ulaşmak isteyenlerin, yazı işleri sorumlusu Murat Sav veya editör Hacı Murat Ceylan ile irtibata geçmeleri gerekmekte.

 

VRY'nin ilk sayısı, İstanbul'daki restorasyon uygulamalarına ayrılmış olsa da bu sayıda yer alan bir çalışma, yeni keşfedilen Selçuklu Halılarını konu alması sebebiyle bizler için ayrıca önemli bir anlam taşımaktadır. Konuya ilgi duyanlar için makalenin tam künyesi aşağıda yazıldığı gibidir.

 

Selman Kardeşlik, "İstanbul Vakıflar Halı Müzesinde Konservasyon Çalışmaları ve Yeni Keşfedilen Selçuklu Halıları", Vakıf Restorasyon Yıllığı, Sayı I, İstanbul 2010, sayfa 111 - 120.

Haberler

Selçuklular Sergisi açıldı...

İHTİŞAMLI BİR İMPARATORLUK, GÖRKEMLİ BİR MİRAS

ASYEP 360 kapsamında ilk çekimler tamamlandı!...

Altı Anadolu Selçuklu yapısının 360 derecelik iç ve dış mekan görüntüleri ASYEP sayfasında erişime açıldı

Anadolu Selçuklu Uygarlığı ve ASYEP Çalışmaları Ko...

Anadolu Selçuklu Uygarlığı, eserleri ve ASYEP çalışmalarına ait bilgiler aktarıldı.

Osmanlı Beyliği Mimarisinde Anadolu Selçuklu Gelen...

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünü 1996 yılında tamamlayan Doç. Dr Sema GÜNDÜZ KÜSKÜ’nün yazığı eser Osmanlı mimarisinde..

XVIII. Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Ta...

22-25 Ekim 2014 tarihleri arasında Aydın’da, Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kampüsü’ndeki Atatürk Kongre Merkezi’nde, Sanat Tarihi Bölümü tarafından düzenlenecektir.

Cerrâh-Nâme...

15. yüzyılın başında yazılan/resmedilen minyatürlü bir eser olan Cerrah-name cerrahi yöntemlerden ve ağırlıklı olarak ilaç yapımı..


Tüm Haberler


Bizden Haberdar Olun!