"...sultanların sultanı, ümmetin koruyucusu, insanların koruyucusu, ülkenin hamisi, her tarafta emniyeti sağlayan, ihsanı yayan, yüce izzet sahibi, nesebi ulu, makamı temiz, fetihler sahibi, bahtiyar sultan Kılıç Arslan’ın torunu, din ve dünyanın yardımcısı Keyhüsrev’in oğlu Alâeddin Keykubad’dır."
el-Osmânî ez-Zencânî
Anasayfa » ASYEP » Haberler » Vakıf Restorasyon Yıllığı (VRY) ve Yeni Keşfedilen Selçuklu Halıları

Vakıf Restorasyon Yıllığı (VRY) ve Yeni Keşfedilen Selçuklu Halıları

Türkiye dergicilik sektörü yeni bir dergiyle daha tanışıyor: Vakıf Restorasyon Yıllığı (VRY). Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün son yıllarda gerçekleştirdiği çok sayıdaki restorasyon uygulamalarının İstanbul ayağını bilimsel açıdan göz önüne sermeyi amaçlayan dergi ayrıca arkeoloji, konservasyon ve sanat üzerine yazıları içeriyor. Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt'ın himayesinde çıkarılan derginin Vakıflar İstanbul 1.Bölge Müdürlüğü adına sahibi, Bölge Müdürü İbrahim Özekinci. İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti oluşuna atfen 2010 adet basılan VRY'nin ilk sayısına özel bir durum da, yazıların tümünün İstanbul'daki restorasyon uygulamalarında çalışan Vakıflar İstanbul 1.Bölge Müdürlüğü personellerine ait olması.

 

Yılda bir veya iki kez yayınlanması planlanan VRY ile beraber restorasyon uygulamaları artık yıllar sonrasına taşınabilecek. Teknik açıdan bakıldığında Türkiye'nin, çıkmakta olan tek restorasyon dergisi özelliğine sahip olan VRY'nin ilk sayısına ulaşmak isteyenlerin, yazı işleri sorumlusu Murat Sav veya editör Hacı Murat Ceylan ile irtibata geçmeleri gerekmekte.

 

VRY'nin ilk sayısı, İstanbul'daki restorasyon uygulamalarına ayrılmış olsa da bu sayıda yer alan bir çalışma, yeni keşfedilen Selçuklu Halılarını konu alması sebebiyle bizler için ayrıca önemli bir anlam taşımaktadır. Konuya ilgi duyanlar için makalenin tam künyesi aşağıda yazıldığı gibidir.

 

Selman Kardeşlik, "İstanbul Vakıflar Halı Müzesinde Konservasyon Çalışmaları ve Yeni Keşfedilen Selçuklu Halıları", Vakıf Restorasyon Yıllığı, Sayı I, İstanbul 2010, sayfa 111 - 120.

Haberler


Tüm Haberler


Bizden Haberdar Olun!