"Alâeddin Keykubad'ın hayrat eserleri zamanın sayfaları üzerinde ve ülkenin her tarafında güneş ışığı kadar parlaktı."
Kerîmüddin Aksarâyî
Anasayfa » ASYEP » Haberler » Asyep Söyleşileri : Yeni Tespit Edilen Selçuklu Halıları

Asyep Söyleşileri : Yeni Tespit Edilen Selçuklu Halıları

Dünyanın en zengin halı ve kilim koleksiyonlarından birine sahip olan Vakıflar Genel Müdürlüğü 2006 yılından itibaren koleksiyonlarının bakım ve restorasyon çalışmalarına hız vermiştir.

 

Bu çalışmaların en önemli sonuçlarından biri Anadolu Selçuklu dönemine tarihlenebilecek bir grup halının tespiti olmuştur. Bu dönemden Konya grubu (8 adet), Beyşehir grubu (4 adet), Mısır Fustat grubu (küçük parçalar halinde 7 adet), Tibet grubu (5 adet) gibi adlarla anılan 24 adet halı ve halı parçası dünyanın değişik müzelerine dağılmıştır.

 

13. yüzyıla tarihlenen bu halılar daha eski birkaç tekil örneklerden sonra tespit edilebilen en eski halı grubunu oluşturmaktadır. Son çalışmalarda bu halılara Sivas grubu olarak anılabilecek, Divriği Ulu Cami'nden getirilen 5 adet daha halı eklenmiştir.

 

Anadolu Selçuklu Sanatı kadar dünya sanatı açısından da çok önemli olan bu gelişmeler ilgili koleksiyonun sorumlularından müze uzmanı Selman Kardeşlik tarafından tanıtılmıştır. Söyleşiye sanat tarihi çevrelerinden bir grup ilgili katılmıştır.

 

Haberler


Tüm Haberler


Bizden Haberdar Olun!