"...sultanların sultanı, ümmetin koruyucusu, insanların koruyucusu, ülkenin hamisi, her tarafta emniyeti sağlayan, ihsanı yayan, yüce izzet sahibi, nesebi ulu, makamı temiz, fetihler sahibi, bahtiyar sultan Kılıç Arslan’ın torunu, din ve dünyanın yardımcısı Keyhüsrev’in oğlu Alâeddin Keykubad’dır."
el-Osmânî ez-Zencânî
Anasayfa » ASYEP » Haberler » Asyep Söyleşileri : Yeni Tespit Edilen Selçuklu Halıları

Asyep Söyleşileri : Yeni Tespit Edilen Selçuklu Halıları

Dünyanın en zengin halı ve kilim koleksiyonlarından birine sahip olan Vakıflar Genel Müdürlüğü 2006 yılından itibaren koleksiyonlarının bakım ve restorasyon çalışmalarına hız vermiştir.

 

Bu çalışmaların en önemli sonuçlarından biri Anadolu Selçuklu dönemine tarihlenebilecek bir grup halının tespiti olmuştur. Bu dönemden Konya grubu (8 adet), Beyşehir grubu (4 adet), Mısır Fustat grubu (küçük parçalar halinde 7 adet), Tibet grubu (5 adet) gibi adlarla anılan 24 adet halı ve halı parçası dünyanın değişik müzelerine dağılmıştır.

 

13. yüzyıla tarihlenen bu halılar daha eski birkaç tekil örneklerden sonra tespit edilebilen en eski halı grubunu oluşturmaktadır. Son çalışmalarda bu halılara Sivas grubu olarak anılabilecek, Divriği Ulu Cami'nden getirilen 5 adet daha halı eklenmiştir.

 

Anadolu Selçuklu Sanatı kadar dünya sanatı açısından da çok önemli olan bu gelişmeler ilgili koleksiyonun sorumlularından müze uzmanı Selman Kardeşlik tarafından tanıtılmıştır. Söyleşiye sanat tarihi çevrelerinden bir grup ilgili katılmıştır.

 

Haberler

Selçuklular Sergisi açıldı...

İHTİŞAMLI BİR İMPARATORLUK, GÖRKEMLİ BİR MİRAS

ASYEP 360 kapsamında ilk çekimler tamamlandı!...

Altı Anadolu Selçuklu yapısının 360 derecelik iç ve dış mekan görüntüleri ASYEP sayfasında erişime açıldı

Anadolu Selçuklu Uygarlığı ve ASYEP Çalışmaları Ko...

Anadolu Selçuklu Uygarlığı, eserleri ve ASYEP çalışmalarına ait bilgiler aktarıldı.

Osmanlı Beyliği Mimarisinde Anadolu Selçuklu Gelen...

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünü 1996 yılında tamamlayan Doç. Dr Sema GÜNDÜZ KÜSKÜ’nün yazığı eser Osmanlı mimarisinde..

XVIII. Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Ta...

22-25 Ekim 2014 tarihleri arasında Aydın’da, Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kampüsü’ndeki Atatürk Kongre Merkezi’nde, Sanat Tarihi Bölümü tarafından düzenlenecektir.

Cerrâh-Nâme...

15. yüzyılın başında yazılan/resmedilen minyatürlü bir eser olan Cerrah-name cerrahi yöntemlerden ve ağırlıklı olarak ilaç yapımı..


Tüm Haberler


Bizden Haberdar Olun!