"Selçuklular dönemi dinsel inanışları zamanın ve halkların alacalı karmaşasını dile getirmektedir. Selçuklular, insanlara, önyargısız, dinsel kör inançların üzerinde bakmayı çok önceden öğrenmişlerdir."
Vladimir Aleksandrovich Gordlevski

İncirhan Kazıları

Burdur'un Bucak ilçesi sınırlarında bulunan XIII. y.y. Selçuklu eserlerinden İncirhan kazılarından ilki 1975 yılında yapılmıştır. O zamanın müze müdürü Kayahan Dörtlük'ün Gölhisar ilçesi Ulupınar Köyü sınırları içinde Toprak Tepe tümülüsü olarak bilinen yerde yaptığı kazılar sonucu önemli mezar buluntuları ele geçirilmiştir.

 

1990 ve 2000'li yıllar arasında ise 3 sezon olarak Burdur Müzesi'nin katılımı ve Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Hüseyin Ünal'ın bilimsel başkanlığında yapılmıştır. Kazılar sonucunda İncirhan'ın avlu bölümü açığa çıkartılmıştır. Ahır bölümünün hemen hemen ayakta olduğu hanın ve bugün ayakta olmayan ve toprak altında bulunan avlusunun büyük bölümü ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca II.Gıyaseddin Keyhüsrev bin Alaeddin Keykubad zamanında yapılan bu hanın 100 m yakınındaki su kaynağı üzerinde hamam veya çamaşırhane olabileceği düşünülen yapı kalıntıları ve çeşme bulunmuştur. Çok tahrip olmuş yapının bir kısmı ile suyu da azalmış olan bu çeşmenin bugün suyu akar durumdadır.

Haberler

Selçuklular Sergisi açıldı...

İHTİŞAMLI BİR İMPARATORLUK, GÖRKEMLİ BİR MİRAS

ASYEP 360 kapsamında ilk çekimler tamamlandı!...

Altı Anadolu Selçuklu yapısının 360 derecelik iç ve dış mekan görüntüleri ASYEP sayfasında erişime açıldı

Anadolu Selçuklu Uygarlığı ve ASYEP Çalışmaları Ko...

Anadolu Selçuklu Uygarlığı, eserleri ve ASYEP çalışmalarına ait bilgiler aktarıldı.

Osmanlı Beyliği Mimarisinde Anadolu Selçuklu Gelen...

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünü 1996 yılında tamamlayan Doç. Dr Sema GÜNDÜZ KÜSKÜ’nün yazığı eser Osmanlı mimarisinde..

XVIII. Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Ta...

22-25 Ekim 2014 tarihleri arasında Aydın’da, Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kampüsü’ndeki Atatürk Kongre Merkezi’nde, Sanat Tarihi Bölümü tarafından düzenlenecektir.

Cerrâh-Nâme...

15. yüzyılın başında yazılan/resmedilen minyatürlü bir eser olan Cerrah-name cerrahi yöntemlerden ve ağırlıklı olarak ilaç yapımı..


Tüm Haberler


Bizden Haberdar Olun!